Jak działa inteligentny dom?

20 października 2020Autor DGP Instalacje
jak-dziala-inteligentny-dom-1280x853.jpg

Inteligentny dom to koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które wzajemnie ze sobą współpracują, tworząc kompleksowy system ułatwiający zarządzanie poszczególnymi urządzeniami do automatyki domowej. Celem systemu jest zwiększenie funkcjonalności sprzętów i wygody korzystania z mieszkania przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego stopnia bezpieczeństwa i ekonomii pracy. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

Inteligentny dom – zbytek?                 

Decydując się na budowę inteligentnego domu, zyskujemy coś więcej niż komfortową przestrzeń życiowa. Dobrze zaprojektowany system nie tylko ułatwi wykonywanie codziennych czynności, ale też pozwoli zredukować rachunki za energię elektryczną.
W inteligentnych instalacjach wszystkie przyciski, odbiorniki i czujniki, są powiązane z centralą i zaprogramowane do realizacji konkretnych funkcji, które można w każdej chwili zmodyfikować bez konieczności ingerowania w wewnętrzne instalacje. Sprawny system automatyki domowej daje możliwość zintegrowania większej liczy urządzeń domowych. Podstawowym elementem integrowalnym jest oczywiście instalacja elektryczna, niemniej system inteligentnego domu obsługuje wszystkie przynależne systemy m.in. instalacje ogrzewania, pomp ciepła, klimatyzację, systemy alarmowe, sterowniki bramy etc. Domownicy mogą wydawać polecenia i porozumiewać się z konkretnymi elementami systemu, zyskując możliwość kompleksowego zarządzania posesją.

Jak poznać dobrze zaprojektowaną instalację inteligentną?

Prawidłowo zaprojektowany inteligentny system spełnia dwa podstawowe kryteria:

zdolność poznawcza
Detektory i urządzenia sensoryczne umożliwiają poznanie otaczającego świata. Dzięki kompatybilnym czujnikom budynek dysponuje informacjami o poziomie oświetlenia, warunkach atmosferycznych, obecności gazów oraz liczbie osób przebywających w pomieszczeniach

zdolność do samodzielnego rozwiązywania problemów
Inteligentne budynki nie tylko rozwiązują problemy, ale też zapewniają odpowiednie warunki bytowe. W przypadku odnotowania zbyt dużego poziomu wilgotności samodzielnie regulują temperaturę i poziom wilgoci w powietrzu.

Nie wszystkie domy uznawane za „inteligentne” spełniają kryteria stawiane przed zautomatyzowanymi obiektami. Radiowy system inteligentnego domu montowany w już istniejącym obiekcie nigdy nie doścignie nowoczesnych rozwiązań technologicznych wymagających projektowania jeszcze na etapie budowy.

2432aa2d3d7fece59b7fa3cd8437047f?s=280&d=mm&r=g

DGP Instalacje