Jak zaplanować elektrykę domu inteligentnego?

12 czerwca 2021Autor DGP Instalacje
elektryka-1280x853.jpg

Prąd w naszych domach to już od dłuższego czasu po prostu standard. Prawdę mówiąc, często nawet nie myślimy o tym, ile zawdzięczamy właśnie temu, że posiadamy dobrze zaprojektowaną instalację energii elektrycznej. I chociaż może się wydawać, że instalacja taka prawie w ogóle nie zmienia się w perspektywie czasu, to jednak prawda jest zupełnie inna. Przez ostatnie lata instalacje elektryczne zmieniły się bardzo mocno, a to za sprawą wielu rozwiązań i pojawieniu się czegoś, co nazywamy obecnie “inteligentnym domem”. Czym ten “inteligentny dom” jest? I jak zaplanować elektrykę do takiego domu? Właśnie tym tematem postanowiliśmy się dzisiaj zająć.

Czym jest inteligentny dom?

Zacznijmy może od razu od tego, co kryje się pod tajemniczą nazwą “inteligentny dom”. Otóż, w dość dużym uproszczeniu “inteligentny dom”, czyli z angielskiego Smart Home, to ogólna nazwa wszelkich systemów oraz urządzeń do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy w pewien sposób mogą się porozumiewać oraz wydawać mu różnego rodzaju polecenia. W większości przypadków są to systemy i urządzenia, które mają nam ułatwić i uprzyjemnić funkcjonowanie w domu, zapewnić dodatkowy, wyższy poziom bezpieczeństwa, ale także sprawić, że użytkowanie domu będzie oszczędniejsze. Co ciekawe, bardzo często – i bywa to wręcz niejednokrotnie podstawą w domach inteligentnych – wszystkie te urządzenia są połączone ze sobą w sieć lub przynajmniej działają z wykorzystaniem sieci domowej. Wynika to z faktu, że ideą domu inteligentnego jest Internet rzeczy, czyli połączenie przedmiotów w większą sieć po to, aby one komunikowały się ze sobą, a użytkownik mógł za pomocą jednej aplikacji komunikować się z całym domem.

Elektryka w domu kiedyś i dziś – różnice

Biorąc pod uwagę już tylko te podstawowe informacje na temat “inteligentnego domu”, możemy domyślać się, że instalacja elektryczna w nim zaprojektowana jest czymś zupełnie innym i dużo bardziej rozbudowanym niż instalacje tworzone 20 czy 30 lat temu. Przede wszystkim, dzisiejsze instalacje elektryczne składają się z dużo większej ilości kabli, rozgałęzień, a jeśli mowa o domu inteligentnym to także specjalnych skrzynek, które pomagają w późniejszej rozbudowie systemu. Różnią się również urządzenia, które pod instalacje prądowe są podłączone. Kiedyś dodatkowe elementy, które czasem znajdowały się w domu, to być może telefon stacjonarny albo domofon. Obecnie to już zupełnie inna sprawa. Oprócz typowego oświetlenia czy gniazdek, do instalacji elektrycznej podłącza się videofony, systemy alarmowe, różnego rodzaju czujniki oraz mnóstwo urządzeń zautomatyzowanych, takich jak rolety, bramy, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i wiele, wiele innych. Często domy inteligentne to także pełny monitoring domu z dostępem bezprzewodowym, ale także sterowanie światłem w całym domu z każdego miejsca, w jakim się w nim znajdujemy. Inteligentny dom to także możliwość sterowania urządzeniami znajdującymi się na zewnątrz domu, na przykład w ogrodzie lub na tarasie. Widać zatem chyba dość jasno, jak istotne jest dobre planowanie instalacji elektrycznej w domu inteligentnym. Jak to zrobić?

Planowanie elektryki w domu inteligentnym

Mówiąc o planowaniu elektryki, musimy zaznaczyć, że ogólnie ten rodzaj instalacji, bez względu na ilość i rodzaj kabli i przewodów, jakie ją tworzą, musi charakteryzować się porządkiem i precyzją. W końcu nawet takie instalacje mogą ulec awarii i gdyby w kablach panował chaos, jej usunięcie graniczyłoby z cudem. Zatem planując elektrykę warto dobrze rozmieścić skrzynki rozdzielcze, co pozwoli nam w przyszłości łatwo odłączyć jakąś część domu od prądu i bezpiecznie usunąć awarię. Jednak bardzo istotne jest dobre rozplanowanie położenia samych kabli. Jak zaznaczyliśmy, obecnie takich kabli jest dużo więcej niż kiedyś, więc tym bardziej trzeba to wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować.

Inteligentne domy wręcz wymagają, aby w instalacji elektrycznej brać pod uwagę nie tylko kable typowe, ale także elementy niezbędne do działania instalacji niskoprądowych. Kable ethernet, czyli sieciowe, to obecnie wręcz podstawa. To samo tyczy się wszelkich gniazdek, które chcemy zamontować. Gniazdka takie powinny zawierać nie tylko podłączenie do prądu, ale również wejścia sieciowe i USB. Warto dobrze przemyśleć, jakie urządzenia jeszcze mogą wymagać podłączenia do elektryki i odpowiednio rozplanować ich podłączenie. Na koniec trzeba zawsze wszystko dobrze sprawdzić i przetestować, aby uniknąć problemu z brakiem łączności między urządzeniami i samym sterowaniem naszym inteligentnym domem.

DGP Instalacje