Jakie instalacje alarmowe sprawdzą się w domach?

24 lutego 2022Autor DGP Instalacje
alarm-1280x854.jpg

Alarmy zakładane mogą być nie tylko w firmach, ale również domach jednorodzinnych. Bez względu na zastosowany rodzaj instalacji do jego budowy użyto takich elementów jak: centrala alarmowa, czujki, detektory, sygnalizator. Jaki rodzaj systemu ostrzegania sprawdzi się dla klienta indywidualnego?

Instalacja obwodowa — na czym polega jej wyjątkowość?

Poza wspomnianymi komponentami systemu alarmowego potrzeba szeregu dodatkowych komunikatorów, specjalnych urządzeń, które łącząc się z centralką będą informować o wszelkich zmianach w układzie. Alarmy dzieli się na przewodowe i bezprzewodowe, gdy są uzbrojone wysyłają informacje o zagrożeniu i załączają się zgodnie z wybraną drogą transmisji. Dużą popularnością cieszą się instalacje obwodowe.

Zbudowane są z nowoczesnych barier podczerwieni oparte na sieci nadajnik-odbiornik, pomiędzy którymi przesyłana jest wiązka IR. Alarm włącza się, gdy coś/ ktoś, stanie jej na drodze. Budując system alarmu IR należy pamiętać, że czujniki powinny być oddalone od siebie na około 20 m (wewnątrz pomieszczeń) lub 10 m (na zewnątrz). Dobrym uzupełnieniem alarmu obwodowego są czujniki magnetyczne — wykrywające próby otwierania drzwi i okien.

Korzyści z instalacji alarmu obwodowego

Instalacje obwodowe można podłączyć z systemami smart dom i monitoringiem, dzięki czemu ochrona mienia, jak i domowników wynosi praktycznie 100%. W odróżnieniu od klasycznych prostych alarmów tu bandyta, czy też złodziej nie może zostać niezauważony. Jeśli w jakiś sposób oszuka on system IR, „wpadnie” na czujnikach ruchu, gdy ten sposób zawiedzie, zadziałają i skutecznie powstrzymają go przed dokonaniem szkody czujniki magnetyczne. Dobrze zaplanowana instalacja alarmowa nie jest w żaden sposób utrudnieniem dla zwyczajów domowników. Nie koliduje z ich sposobem życia, poruszaniem się — jest praktycznie niezauważalna. Dzięki zainstalowaniu czujek bezprzewodowych unika się dodatkowo nieco przestarzałego i topornego w wyglądzie ciągnięcia okablowania.

DGP Instalacje