Jakie różnice są między instalacją wtynkową i natynkową?

instalacja-1280x852.jpg

Wykonanie instalacji elektrycznej to bardzo ważny etap przy wykańczaniu domu lub mieszkania. Generalnie można zamontować ją na dwa sposoby, czyli wtynkowo oraz natynkowo. Czym różnią się te rozwiązania oraz jakie są ich wady i zalety?

Czym charakteryzuje się instalacja wtynkowa (podtynkowa)?

Instalacja wtynkowa, zwana także podtynkową, cechuje się tym, że wszystkie elementy ukryte są w ścianach. W nowoczesnym budownictwie jest to absolutny standard, co wynika z dużej estetyki tego rozwiązania. Niemniej istotną zaletą przy takim poprowadzeniu instalacji elektrycznej jest gwarancja bezpieczeństwa. Wynika to z tego, że do kabli nie mają dostępu dzieci czy pupile.

Jak widać instalacja wtynkowa ma wiele zalet, ma jednak także pewne wady. Jedną z największych jest to, że jakiekolwiek zmiany w ulokowaniu przewodów czy poprowadzeniu nowych punktów, wymagają kucia ścian. To oczywista niedogodność, przy czym bardzo rzadko zdarza się, że taka instalacja zawodzi i wymaga napraw.

Czym charakteryzuje się instalacja natynkowa?

Drugim wariantem jest instalacja natynkowa. Polega ona na poprowadzeniu przewodów po ścianach, co jest szybkim w realizacji rozwiązaniem. Niestety problemem jest estetyka, dlatego też ta metoda jest stosowana głównie w pomieszczeniach gospodarczych lub tam, gdzie kwestia wykończenia wnętrza ma drugorzędne znaczenie.

Ten sposób poprowadzenia instalacji ma też inne zalety. Poza szybkością realizacji, dostęp do poszczególnych elementów jest naprawdę prosty. Dzięki temu jakiekolwiek naprawy są łatwe w zrealizowaniu.

Które rozwiązanie wybrać?

Wiemy już, jakie są różnice pomiędzy instalacją wtynkową i natynkową. I już z tej klasyfikacji powinny wyłonić się wskazania, kiedy zdecydować się na dany wariant. W mieszkaniach i domach, powinna to być estetyczna oraz bezpieczna instalacja wtynkowa. Natomiast w pomieszczeniach gospodarczych takich jak garaże, piwniczki czy nawet pralnie, w ostateczności można pozwolić sobie na natynkowe poprowadzenie kabli. Oczywiście wszystko zależy od osobistych preferencji oraz tego, jak pomieszczenie ma finalnie wyglądać.

Realizacją instalacji elektrycznych wtynkowych oraz natynkowych zajmujemy się również w naszej firmie. Jeśli chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie, prosimy o kontakt.

DGP Instalacje