Rodzaje przewodów elektrycznych używanych w instalacji domowej

przewody-elektryczne.jpg

Znajomość standardowych typów przewodów jest ważna w prawie każdym projekcie elektrycznym w domu. Na przykład podczas instalowania nowego okablowania wybór odpowiedniego przewodu lub kabla to połowa sukcesu. A kiedy sprawdzasz istniejące okablowanie w domu, identyfikacja typu przewodu może powiedzieć ci mnóstwo o obwodzie, do którego należy okablowanie — na przykład, gdy otworzysz skrzynkę przyłączeniową i zechcesz ustalić, które przewody idą gdzie. Okablowanie dla bogatych domów jest swego rodzaju standardem, a większość domów zbudowanych po połowie lat 60. ma podobne rodzaje okablowania. Każda nowa instalacja elektryczna wymaga nowego okablowania zgodnego z lokalnymi przepisami budowlanymi.

Oto 7 (siedem) popularnych rodzajów domowych przewodów elektrycznych

1. Kabel koncentryczny:

Kabel koncentryczny staje się coraz mniej popularny ze względu na wykorzystanie innych rodzajów okablowania danych, takich jak HDMI, do transmisji danych telewizyjnych. koncentryczny to kabel z okrągłym płaszczem, który ma wewnętrzny przewodnik otoczony rurową warstwą izolacyjną, otoczony rurowym ekranem przewodzącym wykonanym z plecionego drutu. Często identyfikuje się go po gwintowanych złączach, które są przeznaczone do tworzenia złączy i podłączania urządzeń.

kable koncentryczne

Kabel oaxial niegdyś jakości do podłączenia telewizorów do anteny lub telewizji kablowej dostawy i nadal jest często przyzwyczajenie do podłączenia anten satelitarnych lub przynieść subskrypcji usługę telewizyjną do punktu dystrybucyjnego w domu. Zwykle ma czarną, lub białą izolację i ma idealnie okrągły kształt, co ułatwia odróżnienie od kabli obwodów NM. Znikoma ilość napięcia przenoszonego przez sygnały koncentryczne uniemożliwia wywołanie jakiegokolwiek porażenia — pod warunkiem, że kable nie mają kontaktu z innym źródłem prądu.

2. Terminologia okablowania:

Pomocne jest poznanie kilku podstawowych terminów opisujących okablowanie. Przewód elektryczny może być rodzajem przewodnika, który może być materiałem przewodzącym prąd. w przypadku okablowania domowego, sam przewodnik jest zwykle miedziany lub aluminiowy (lub aluminiowy w miedzianej osłonie) i jest albo litym metalowym przewodnikiem, albo skręconym drutem. Większość przewodów w domu jest izolowana, co oznacza, że ​​są owinięte nieprzewodzącą powłoką z tworzywa sztucznego. Jednym godnym uwagi wyjątkiem są przewody uziemiające, które są zazwyczaj wykonane z litej miedzi i są albo izolowane zieloną osłoną, albo nieizolowane (gołe).

Najpopularniejszym rodzajem okablowania w nowoczesnych domach jest kabel niemetaliczny (NM), który składa się z dwóch lub więcej pojedynczych przewodów owiniętych w ochronną plastikową osłonę. Kabel NM zwykle zawiera jeden, lub więcej przewodów „gorących” (przewodzących prąd), przewód neutralny i przewód uziemiający.

 kable elektryczne

Jako alternatywa dla kabla NM, pojedyncze przewody są często instalowane w sztywnej lub elastycznej rurce metalowej, lub plastikowej zwanej kanałem kablowym. Kanał jest zwykle używany tam, gdzie okablowanie ma być odsłonięte, a nie ukryte wewnątrz ścian, podłóg lub sufitów.

Te większe przewody w twoim domu przenoszą napięcie w obwodzie i często są bardzo niebezpieczne w dotyku. W twoim domu jest również kilka przewodów, które przenoszą znacznie mniejsze ilości prądu „niskiego napięcia”. Są one mniej niebezpieczne, a w przypadku niektórych przenoszone napięcie jest tak niskie, że praktycznie nie ma możliwości porażenia prądem. Jednak dopóki nie rozpoznasz dokładnie, z jakimi kablami masz do czynienia, najlepiej traktować je wszystkie jako niebezpieczne.

3. Kabel NM

Kabel NM, często nazywany „Romexem” od jednej popularnej nazwy, może być rodzajem okablowania obwodu przeznaczonego do użytku wewnętrznego w suchych miejscach. Większość kabli NM ma spłaszczony, cylindryczny kształt i przebiega niewidocznie przez ściany i wnęki w podłodze Twojego domu. większość okablowania w gniazdkach i lekkich oprawach we współczesnym domu to kabel NM. najczęstsze rozmiary i ich amperaże (wzmacniacze) to:

 • 14-gauge (obwody 15-amperowe),
 • 12-gauge (obwody 20-amperowe),
 • 10-gauge (obwody 30-amperowe),
 • 8-gauge (obwody 40-amperowe),
 • 6-gauge (obwody 55-amperowe).

Kabel NM jest teraz sprzedawany z kolorową osłoną zewnętrzną wskazującą jego przekrój przewodu:

 • Biała powłoka oznacza kabel NM z przewodami o przekroju 14G.
 • Żółta powłoka oznacza kabel NM z przewodami o przekroju 12 mm.
 • Pomarańczowa powłoka oznacza kabel NM z przewodami o przekroju 10 mm.
 • Kabel w czarnej osłonie jest stosowany zarówno dla przewodów o średnicy 6, jak i 8 mm.
 • Szara powłoka nie jest używana dla kabla NM, ale jest zarezerwowana dla kabla podziemnego (UF).
 • Kabel NM jest niebezpieczny w obsłudze, gdy przewody obwodu są pod napięciem.
kabel NM
Kabel NM

4. Kabel UF

Underground Feeder (UF) może być rodzajem niemetalowego kabla przeznaczonego do wilgotnych miejsc i bezpośredniego zakopania w ziemi. jest powszechnie używany do dostarczania opraw zewnętrznych, takich jak latarnie. Podobnie jak standardowy kabel NM, UF zawiera izolowane przewody gorące i neutralne oraz goły przewód uziemiający. Ale podczas gdy osłona na kablu NM może być oddzielnym owinięciem, osłona kabla UF jest solidnym plastikiem, który otacza każdy przewód. Kabel UF jest zwykle sprzedawany z szarym płaszczem zewnętrznym.

kabel UF
Kabel UF

Kabel UF jest dodatkowo używany do okablowania głównych obwodów i przenosi niebezpieczną ilość napięcia, dopóki obwody są włączone.

5. Przewód THHN/THWN

THHN i THWN to kody dla 2 najpopularniejszych rodzajów izolowanych przewodów stosowanych wewnątrz kanału. W przeciwieństwie do kabla NM, w którym dwa lub więcej pojedynczych izolowanych przewodów jest owiniętych w plastikową osłonę, przewody THHN i THWN są pojedynczymi przewodami, każdy z izolacją kodowaną kolorami. zamiast być chronionym przez osłonę kabla NM, przewody te są chronione przez rurowy metalowy lub plastikowy kanał kablowy.

przewód THHN/THWN
Przewód THHN/THWN

Kanały kablowe są zwykle wykorzystywane w niedokończonych obszarach, takich jak piwnice i garaże, a także w przypadku krótkotrwałych odsłoniętych przebiegów wewnątrz domu, takich jak połączenia kablowe do rozdrabniaczy śmieci i grzejników znajdujących się w trudnej sytuacji. Litery wskazują specyficzne właściwości izolacji przewodu:

 • T: Termoplastyczny
 • H: Odporny na wysoką temperaturę; HH oznacza wysoką odporność na ciepło
 • W: Przeznaczone do wilgotnych miejsc
 • N: Pokryte nylonem, dla dodatkowej ochrony

Przewody THHN i THWN mają kolorowe osłony, które zwykle służą do identyfikacji ich funkcji podczas obwodu:

 • Przewody gorące: czarny, czerwony, pomarańczowy
 • Przewody neutralne: biały, brązowy
 • Przewody uziemiające: zielony, żółto-zielony

Przewody THHN i THWN to przewody obwodów, których nigdy nie należy obsługiwać, gdy obwody są włączone.

6. Przewód niskiego napięcia (LVWire)

Okablowanie niskonapięciowe jest stosowane w obwodach wymagających zwykle 50 woltów lub mniej. Kilka popularnych typów to przewód oświetlenia krajobrazu, połączenia systemowe, przewód dzwonka (do dzwonków do drzwi), przewody głośnikowe i przewody termostatu. Rozmiary przewodów wahają się od około 22G do 12G. Przewody niskonapięciowe są zazwyczaj izolowane i powinny być umieszczone w osłonie kabla lub połączone w skrętki, prawie jak przewód lampy. Musi być używany tylko do zastosowań niskonapięciowych. Są to zazwyczaj bardzo małe przewody, które znacznie różnią się od standardowego okablowania obwodów.

przewody niskiego napięcia
Przewód niskiego napięcia

Poważne wstrząsy rzadko występują w przypadku przewodów niskiego napięcia, ale zawsze najlepiej jest pokazać urządzenia przed rozpoczęciem pracy z nimi.

7. Telefon i przewód danych

Okablowanie telefoniczne i do transmisji danych to przewody niskonapięciowe używane do telefonów „stacjonarnych” i przyłączy internetowych. Kabel telefoniczny może zawierać cztery lub osiem przewodów. Kabel kategorii 5 (Cat 5), najpopularniejszy rodzaj domowego okablowania danych, zawiera osiem przewodów owiniętych razem w cztery pary. Jest często używany zarówno do transmisji telefonicznej, jak i transmisji danych i oferuje większą pojemność i jakość niż standardowy przewód telefoniczny.

przewód
Telefon i przewód danych

Chociaż okablowanie danych przenosi niewielkie napięcie, wszystko poniżej 30 woltów jest zwykle uważane za bezpieczne (obwód domowy ma około 120 woltów mocy).1 Jednak zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że okablowanie wiedzy wejdzie w kontakt z okablowaniem domowym, więc należy obchodzić się z nim ostrożnie i unikać dotykania gołych przewodów.

DGP Instalacje